W dniu 19 stycznia br. uczniowie z klas 1A, 2A, 3A o profilu biologiczno-chemicznym wraz z nauczycielami chemii i biologii: p. Jurandem Sękiem, p. Beatą Kończakowską-Dziób i p. Joanną Ulińską wzięli udział w warsztatach na Wydziale Chemii UJ pt. „Chemik na miejscu zbrodni”.

 

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzieli wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentowano techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane zostały doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Ponadto uczniowie poznali krótką historię chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także zapoznali się z ofertą edukacyjną Wydziału. Uczniowie mieli również okazję spotkania z przedstawicielem studentów Wydziału Chemii UJ, a spacer po nowoczesnym budynku Wydziału pozwolił  gościom zobaczyć laboratoria studenckie i sale wykładowe.