Nasz zespół (nauczycielka języka niemieckiego Beata Gutowska oraz dwie uczennice z klasy 2a LO) uczestniczył w Konferencji Podsumowującej w dniach 27-28 maja 2019 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Celem Konferencji było podsumowanie działań podjętych w programie,  promowanie aktywnego uczestnictwa młodzieży w inicjatywach obywatelskich, włączanie, a także inspirowanie do samodzielnego ich podejmowania. Najpierw Karina i Wiktoria uczestniczyły w warsztatach ozdabiania nadrukiem Solidarność tekstylnych toreb, które zostały nam podarowane. Potem wzięły udział w zwiedzaniu Wystawy Stałej ECS, wypełniając przy tym karty pracy. Następnie nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji z udziałem prowadzących program z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej – pani Alicji Pacewicz i Martyny Sędek oraz przedstawicieli Działu Edukacji ECS. Każdy zespól miał szansę przedstawienia się i opowiedzenia o swoich działaniach. Wzięliśmy także udział w warsztatach podsumowujących działania projektowe w programie Solidarna Szkoła. Po obiedzie odbyły się warsztaty o języku otwartości - dla uczniów oraz osobno dla nauczycieli. Prowadziły je ekspertki z dziedziny mediacji oraz porozumienia bez przemocy.

Drugiego dnia z powodu deszczowej pogody zostało odwołane zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i pełną parą mogliśmy się poświęcić przygotowaniu wystawy naszych projektów. Prezentacja miała miejsce w tzw. Stoczni Projektów. Wydarzenie było filmowane i fotografowane dla przyszłych pokoleń. Potem zaproszono nas do World Cafe, gdzie przy poszczególnych stolikach odbyła się dyskusja na temat szkoły polskiej za 10, 20 lat. Burza mózgów dotyczyła zmian w programach, użycia mediów i środków audiowizualnych, wyposażenia szkoły oraz przyszłości absolwenta.

Przed obiadem wręczono nam prezenty oraz Certyfikat Solidarnej Szkoły przyznany XIV LO.

Konferencja Podsumowująca trwała pełne dwa dni. My ze względu na odległość Gdańska od Krakowa byłyśmy zmuszone przybyć dzień wcześniej, co zaowocowało zwiedzaniem miasta. Jego unikalne piękno przyciągnie nas z pewnością po raz kolejny.

Zamieszczamy kilka zdjęć z Gdańska, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Gali wręczania certyfikatów.

W dniu 14.05.2019 odbyły się pod opieką pani Beaty Gutowskiej i pana Radosława Gałczyńskiego warsztaty przyszłościowe na temat szkoły za 10-20 lat.

Omawiany był jej wygląd, udogodnienia dla uczniów, zasady, przedmioty, liczba godzin, programy i podręczniki . Od fazy krytyki uczestnicy przeszli poprzez fazę utopii do fazy realizacji. Udział wzięli wszyscy chętni uczniowie gimnazjum i liceum.

Oto kilka cennych pomysłów uczennicy klasy 3d gimnazjum:

Zmiana organizacji przestrzeni szkolnej tak, by była ona bardziej pożyteczna dla uczniów i nauczycieli.

Zmniejszenie i selekcja zakresu wiedzy, jaką uczeń musi przyswoić pod katem przydatności w życiu codziennym. Materiał poszczególnych przedmiotów jest przeładowany.

Wykorzystanie najnowszych technologii w przygotowaniu i prowadzeniu lekcji oraz sprawdzania poziomu wiedzy i umiejętności uczniów.

Wykorzystania różnych technik uczenia się np. gier i zabaw edukacyjnych, które nie tylko pozwalałyby uczniowi samemu zdobywać wiedzę i wzbudzać refleksje, zachęcać do pogłębiania wiedzy, ale także stanowiłyby jakaś odskocznię od powszechnej formy przekazywania wiedzy - wykładu.

Połączenie wiedzy z praktyką - zdobywanie wiedzy przez uczniów nie tylko w budynku szkolnym podczas lekcji, ale także na warsztatach o organizacjach i instytutach zajmujących się propagowaniem wiedzy z danej dziedziny. Takie zajęcia mogłyby również pokazywać, jak w praktyce wygląda wykorzystanie wiedz, która na co dzień uczeń w formie regułek musi przyswoić. Mogłoby również rozwijać zainteresowanie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy, rozwijać pasje i pomoc w wyborze dalszej drogi edukacji i kariery.

Integracja klasy, dbałość o atmosferę w grupie, budowanie współpracy w grupie, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za członków grupy - warsztaty i wyjścia integracyjne, pogadanki, treningi zachowań społecznych.

A oto kilka zdjęć z warsztatów: