W tym uroczystym dniu mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu

„Kopernik też był matematykiem”

który wygłosił dr Krzysztof Ciesielski,
wykładowca Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poznaliśmy twierdzenie Kopernika o okręgach stycznych
oraz udowodnione w dziele „De revolutionibus" twierdzenie o trójkątach sferycznych.

Wysłuchaliśmy ciekawostek o Medalu Fieldsa, dowiedzieliśmy się, że sfera jest rozmaitością dwuwymiarową
oraz jak trudno było potwierdzić słynną hipotezę Poincarego dla trójwymiarowych rozmaitości topologicznych.

Wraz z nami wykładu wysłuchali goście z XXIII LO.

DZIEŃ przed 545 ROCZNICĄ URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA

(ten wielki astronom był również lekarzem),

Gościliśmy pracowników i studentów Niepublicznej Policealnej Szkoły Medycznej w Krakowie.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu „Edukacja i promocja higieny jamy ustnej”,

Mogliśmy potrenować na modelach poprawne czyszczenie zębów,

Najbardziej aktywni otrzymali nagrody.

19 lutego Mikołaj Kopernik obchodzi urodziny.

To będzie już 545. rocznica urodzin tego wielkiego astronoma,
Patrona naszego Liceum.

Rozpoczynamy cykl imprez w ramach Dni Kopernikańskich.

Zapraszamy!

12 grudnia Gimnazjum nr 14 po raz ostatni świętowało urodziny swojego patrona - Jana Kasprowicza.

O godzinie 7:30 poczet sztandarowy wraz z Dyrekcją, nauczycielami i uczniami, przeszedł do Kościoła na uroczystą Mszę Świętą. Po tym wszyscy wrócili do szkolnej auli, aby uczestniczyć w Kasprusiowej Fecie. Zaczęła się ona od części artystycznej- odczytania wierszy Jana Kasprowicza oraz dialogu Jana z małżonką. Następnie wszyscy uczestnicy konkursów literackich i plastycznych zostali nagrodzeni m.in. Kasprusiowymi Aniołami, kartami pamiątkowymi i innymi, a także pani Jolanta Stachowska- Opiekunka harendy szkolnej, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do świetności uroczystości.

Najpyszniejszym punktem była tytułowa feta, czyli poczęstunek złożony z ulubionych pierniczków i ciasteczek serowych. Mmmmniam :)